Grupa Modlitewna

Parafia Wieprz Grupa Modlitewna

Grupa Modlitewna rozpoczęła swą działalność w roku 2004. Początkowo liczyła 8 osób, jednak z roku na rok liczba uczestniczek sobotnich spotkań wzrastała i dziś tworzy ją ponad czterdzieści dziewcząt, podzielonych na trzy zespoły.

Czas spotkań wypełniony jest wspólnym śpiewem, modlitwą i przygotowywaniem bieżących materiałów związanych z liturgią i świętami.

W każdą niedzielę na Mszy Św. o godzinie 7.00 i 9.30 (starsza grupa) oraz o godz. 11( młodsza grupa) czynnie uczestniczy w liturgii czytając modlitwę powszechną i tworząc procesję z darami ołtarza. Trzeci zespół troszczy się o oprawę liturgii w kaplicy N. M. P. Królowej Polski

Dla uczczenia ważniejszych świąt członkinie Grupy Modlitewnej zakładają szarfy – przeznaczone dla starszych dziewcząt i peleryny – dla młodszych.

Tradycyjnie Grupa uczestniczy w procesjach niosąc relikwie, feretrony, różaniec, lampiony. W noc Bożego Narodzenia na Pasterce tworzy powitalny szpaler i procesję wraz z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii Św., które przynoszą do świątyni Dzieciątko Jezus. Ponadto dziewczęta włączają się we wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, zbiórki na rzecz parafii i przygotowanie prezentów dla dzieci z Domu Dziecka.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia odbywają się spotkania opłatkowe, podczas których uczestniczki dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy i biorą udział w różnych konkursach i zabawach.

W ciągu roku nie brakuje również czasu na zabawę, spotykaliśmy się na zabawach karnawałowych, jak i andrzejkowych i wspólnych ogniskach.

Tradycyjnie w grudniu odwiedza nas Św. Mikołaj, który przynosi dobre prezenty.

W ciągu tych ponad 15 lat uczestniczyłyśmy także w życiu kulturalnym, wraz z księdzem mieliśmy możliwość obejrzenia w teatrze cieszyńskim: Jasełek i Męki Pańskiej.

Co dwa lata w naszej parafii odbywa się konkurs poezji religijnej, w którym wiele dziewcząt z powodzeniem bierze udział. W ciągu tych kilku lat udało nam się wystawić prawie 30 przedstawień w tym, między innymi  zatytułowane: O synu marnotrawnym, Opis obyczajów wielkanocnych, Oblicza świętości, Przyjaciele Jana Pawła II, Bernadetta, Misterium Bożego Narodzenia, Miłosierdzie jest dyskretne, Cicha Noc, Bożonarodzeniowe spotkania.

W tej dziedzinie wspierałyśmy także swą grą przedstawienia naszych absolwentów, starszych kolegów i koleżanek.

Ważniejsze wydarzenia minionego okresu:

* W roku 2005 spotkanie podczas wizytacji parafii z J.E. Ks. Bp Januszem Zimniakiem.

* Wyjazdy do Zakopanego, Ludźmierza, Doliny Chochołowskiej.

* I Pielgrzymka do sanktuariów Europy < Czechy i Austria>,

Ołomuniec, Wiedeń i sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.

* Pielgrzymka do sanktuariów Podbeskidzia

<Hałcnów, Szczyrk Górka, Pierściec, Cieszyn>

* Pielgrzymka do sanktuariów Podhala

< Orawka, Zakopane, Bachledówka, Ludźmierz, Maruszyna>

* Pielgrzymka do sanktuariów ziemi tarnowskiej

<Zabawa, Tuchów, Krynica>

* Pielgrzymka do sanktuariów diecezji częstochowskiej

<Jasna Góra, Gidle, św. Anna>

* Pielgrzymka do sanktuariów Dolnego Śląska

<Góra św. Anny, Bardo Śląskie, Wambierzyce, Kudowa>

* II Pielgrzymka do sanktuariów Europy < Czechy, Słowacja, Węgry>,

<Stramberk, Rajecka Leśna, Koszyce, Esztergom, Budapeszt>

* Kulig Doliną Wisły

* Pielgrzymka parafialna do Krakowa i Łagiewnik

<zwiedzanie Katedry wawelskiej, nawiedzenie miejsca spoczynku tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, uczestnictwo w uroczystej Mszy świętej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego>

*Kulig ścieżkami Śląska Cieszyńskiego.

W czerwcu 2011 roku Grupa zaangażowała się w zapewnienie oprawy liturgicznej, podczas odbywających się w naszej parafii podwójnych prymicji. W roku 2012 grupa przygotowała dwa przedstawienia, młodsze dziewczęta montaż literacki pt.” Przyjaciele Jana Pawła II”, starsze zaś „Wieczornicę adwentową”. W tym samym roku odbyły się dwie pielgrzymki. Grupa młodsza nawiedziła sanktuaria Podbeskidzia, a grupa starsza sanktuaria podkarpacia.

W roku 2013 brałyśmy udział w kuligu na terenie Koniakowa. W tym samym roku Grupa młodsza wystąpiła w przedstawieniu pt. Refleksje wielkanocne.

W czasie ferii w roku 2014, nasza grupa uczestniczyła w wycieczce na ziemie Śląska Cieszyńskiego połączoną z kuligiem, zaś jesienią tego roku nawiedziłyśmy sanktuaria ziemi tarnowskiej.

Rok 2015 zapisze się przede wszystkim w naszej pamięci spotkaniem z księdzem biskupem Romanem Pindlem, ordynariuszem naszej diecezji.

Podczas odbywającej się wizytacji kanonicznej w parafii, Ksiądz biskup spotkał się z nami w naszym kościele kierując do nas słowo i udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

III Pielgrzymka do sanktuariów Europy w roku 2016

IV Pielgrzymka do sanktuariów Europy w roku 2018

W roku 2019 spotkanie  J.E. Ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Ufundowanie pomnika św. Jana Pawła II  przy ZSP nr 1.

Od kilku lat uczestniczymy w trzydniowych dniach skupienia w domu rekolekcyjnym w Międzybrodziu – Ponikwi, gdzie wspólnie łączymy się w modlitwie, dzielimy obowiązkami, urządzamy pogodne wieczory i spacery po pięknych okolicach.

W naszych modlitwach, przez kilka miesięcy, polecałyśmy poważnie chorą Laurę, a także modliliśmy się o przyjście na świat małej Natalki i zdrowie dla Alicji. Cieszymy się, że wszystko dobrze się skończyło, a Laura na co dzień mieszkająca we Francji, zaszczyciła nas swą wizytą.

W ciągu 15 lat istnienia w działalności Grupy uczestniczyło 167 dziewcząt w wieku od 8 do dwudziestu kilku lat. Kilkanaście z spośród nich zostało uhonorowanych specjalnym błogosławieństwem Ks. Biskupa ordynariusza, za ponad 10 letnią służbę na rzecz Kościoła.

W tym roku nasza Grupa Modlitewna obchodzi 15 rocznicę działalności.

Patronką Grupy jest Matka Boża.

Na drogi naszego życia wyrusz z nami Panie…